Dom, Ogród, Wnętrza

Uszczelki silikonowe – rodzaje i zastosowanie

Summary

Uszczelki mają na celu uzyskanie szczelnego połączenia pomiędzy płaszczyznami. W tym celu bardzo często używane są uszczelki silikonowe. Silikon jest tworzywem sztucznym posiadającym bardzo szerokie zastosowanie, co jest zasługą jego wyjątkowych właściwości. Czym cechują się uszczelki silikonowe? Jakie rodzaje uszczelek […]

gun with silicon

Uszczelki mają na celu uzyskanie szczelnego połączenia pomiędzy płaszczyznami. W tym celu bardzo często używane są uszczelki silikonowe.

Silikon jest tworzywem sztucznym posiadającym bardzo szerokie zastosowanie, co jest zasługą jego wyjątkowych właściwości. Czym cechują się uszczelki silikonowe? Jakie rodzaje uszczelek można znaleźć w sprzedaży? Jakie jest ich przeznaczenie?

Właściwości uszczelek silikonowych

Uszczelki silikonowe używane są wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie połączenia o najwyższych wymaganiach.

Silikon jest odporny na znaczne temperatury, wilgoć, chemikalia, jest elastyczny, a także może być używany na zewnątrz, ponieważ jest odporny na promieniowanie UV, wodę morską, ozon. Ponadto jest on odporny na szereg substancji chemicznych oraz zachowuje neutralność chemiczną, więc może być on używany między innymi tam, gdzie produkuje się żywność, farmaceutyki.

Te wszystkie właściwości powodują, że uszczelki silikonowe są obecnie używane w wielu obszarach, między innymi w przemyśle, gospodarstwach domowych.

Rodzaje uszczelek silikonowych

Uszczelki silikonowe to różne warianty materiałów do wyboru, które dopasowywane są indywidualnie do miejsca ich zastosowania.

W sprzedaży można znaleźć uszczelki silikonowe w poniższych wariantach:

  • profile silikonowe – mają postać profili o określonym przekroju, stosowane są głównie w celu uzyskania uszczelnienia na obwodach
  • uszczelki oring – wyróżniają się kształtem pierścienia
  • uszczelki płaskie – mają postać płaskich uszczelek o określonych kształtach, które dopasowuje się do obszaru wymagającego uszczelnienia
  • uszczelki wycinane – przygotowywane są na indywidualne zamówienie, zgodnie z życzeniem klienta, firma nadaje im określony kształt według dostarczonego projektu

Gdzie stosuje się uszczelki silikonowe?

Ze względu na swoje właściwości uszczelki silikonowe mają uniwersalne zastosowanie i spotykane są one w różnych obszarach przemysłu oraz w gospodarstwach domowych.

Najczęściej uszczelki silikonowe stosowane są w celu uzyskania odpowiedniej szczelności w maszynach i urządzeniach oraz w instalacjach prowadzących przesył określonych mediów. Są one używane między innymi w branży chemicznej, spożywczej, farmaceutycznej, motoryzacyjnej, mechanicznej, gdzie ważne jest uzyskanie maksymalnej szczelności w połączeniu z odpornością i neutralnością materiałów uszczelniających.

W gospodarstwach domowych uszczelki silikonowe najczęściej używane są do wykonania połączeń w instalacjach sanitarnych oraz w instalacjach HVAC – klimatyzacyjnych. Także spotykane są one w urządzeniach gospodarstwa domowego, gdzie dbają o właściwą szczelność działających w nich mediów.

Dodaj komentarz