Zdrowie, Medycyna

Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów

Summary

Istnieje wiele teorii na temat żywienia psów. Można zdecydować się np. na karmę suchą, wiele osób wybiera zamiast niej zbilansowaną karmę mokrą. Są także osoby, które mieszają te produkty, a także ludzie karmiący wyłącznie surowym mięsem bądź tylko gotowanymi produktami. […]

Mały piesek

Istnieje wiele teorii na temat żywienia psów. Można zdecydować się np. na karmę suchą, wiele osób wybiera zamiast niej zbilansowaną karmę mokrą. Są także osoby, które mieszają te produkty, a także ludzie karmiący wyłącznie surowym mięsem bądź tylko gotowanymi produktami. Między posiłkami można podać psu także niektóre warzywa, owoce, a nawet orzechy. Niestety, istnieją składniki spożywcze, które są absolutnie zakazane dla naszych puchatych pupili. W poniższym artykule wyjaśniamy, czego nie może jeść pies.

Czekolada

Jak powszechnie wiadomo, czekolada jest niezdrowa dla psów. Produkt ten zawiera kakao, a ono z kolei teobrominę. To związek chemiczny, który ma działanie toksyczne dla psów. Nawet spożycie niewielkiej ilości substancji może spowodować objawy w postaci wymiotów, biegunki czy zwiększonego oddawania moczu. U psa może pojawić się także pobudzenie, niepokój, drżenie, a nawet drgawki. Kiedy pies zje czekoladę należy zabrać go niezwłocznie do weterynarza, inaczej może zapaść w śpiączkę, a nawet umrzeć. Zwierzakowi nie wolno podawać czekolady nawet w małych ilościach.

Ksylitol

Toksyczny dla psów jest również ksylitol. To zdrowsza alternatywa cukru, dlatego można go znaleźć w wielu produktach, na przykład w gumie do żucia, lodach czy słodyczach. Składnik ten można się znaleźć również w preparatach z witaminami czy lekach na żołądek. Z tego powodu produktów tych nie należy dawać psom pod żadnym pozorem. Słodzik ten może spowodować hipoglikemię u czworonogów, a także wymioty, apatię, utratę przytomności, drgawki, a nawet śpiączkę i uszkodzenie wątroby. Jeśli podejrzewamy, że nasz pupil spożył ksylitol – należy natychmiast udać się do lekarza.

Winogrona i rodzynki

Winogrona – zarówno świeża jak i suszona, czyli w postaci rodzynek – ma bardzo toksyczne działanie na zwierzęcy organizm. Produkt ten powoduje biegunkę, wymioty, zwiększone ślinienie się, nadmierne picie wody, brak apetytu i bezmocz, a może nawet uszkodzić nerki.

Czosnek i cebula

Czosnek i cebula to kolejne produkty, które zawierają bardzo szkodliwe dla psów składniki. Dla zwierzęcia nawet niewielka ilość tych warzyw może okazać się trująca. Z tego powodu nie wolno podawać psom nawet dań, które w bardzo niewielkiej ilości składają się z cebuli czy czosnku. Objawy po spożyciu tych składników pojawiają się powoli i są rozłożone w czasie. Początkowo pojawiają się wymioty i biegunka, a po tygodniu może pojawić się podwyższone tętno, szybki oddech, bóle brzucha, krew w moczu, apatia, niedokrwistość, zażółcenie błon śluzowych czy nawet uszkodzenie wątroby – należy jednak zauważyć, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić u jednego psa.

Awokado

Toksyczne dla psa jest także awokado – zarówno jego skórka, jak i sam owoc. Persin, czyli substancja znajdująca się w tym owocu, powoduje martwicę mięśnia sercowego, co bezpośrednio zagraża życiu zwierzaka. W pierwszych godzinach po spożyciu awokado pojawiają się biegunka i wymioty, a po 1-2 dniach mogą pojawić się również objawy niewydolności serca, kaszel, szybkie męczenie się czy obrzęki skórne, sinica i letarg.

Orzechy Macadamia

Orzechy zawierają dużo tłuszczu, dlatego mogą bardzo negatywnie wpłynąć na działanie trzustki psa. Najwięcej zatruć pojawia się, według statystyk, po spożyciu orzechów macadamia. Do objawów zatrucia zalicza się: gorączkę, drżenie, osłabienie, biegunkę, szybsze bicie serca, sztywność mięśni, depresję, a nawet śmierć.

Migdały

Toksyczne dla psa są również migdały. Zawierają one substancję o nazwie amidalina, która sprawia, że tlen nie jest przyswajalny przez organizm i następuje śmierć, tak zwane wewnętrzne uduszenie. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie powinno się dawać migdałów swoim czworonogom – nie istnieje bezpieczna dawka tego składnika dla psów.

Dodaj komentarz