zdrowie Zdrowie, Medycyna

Jak poprawić wygląd uśmiechu? Przegląd zabiegów stomatologii estetycznej

Summary

Stomatologia estetyczna jest dosyć nowym działem, który zajmuje się wyglądem zębów. Jakie zabiegi estetyczne cieszą się dzisiaj popularnością? Na wygląd zębów wpływa wiele czynników – genetyka, nawyki, przeprowadzone zabiegi stomatologiczne, dieta, tryb życia, wypadki. Gdy zatem uśmiech nie wygląda zbyt […]

close up of young adult pointing at her perfect smile as a happiness or cosmetic dental concept

Stomatologia estetyczna jest dosyć nowym działem, który zajmuje się wyglądem zębów. Jakie zabiegi estetyczne cieszą się dzisiaj popularnością?

Na wygląd zębów wpływa wiele czynników – genetyka, nawyki, przeprowadzone zabiegi stomatologiczne, dieta, tryb życia, wypadki. Gdy zatem uśmiech nie wygląda zbyt atrakcyjnie, wówczas warto pomyśleć o skorzystaniu z oferty dobrego gabinetu specjalizującego się w stomatologii estetycznej. Co warto o niej wiedzieć? Na pytania odpowiada klinika stomatologiczna SE+ w Krakowie.

Czym zajmuje się stomatologia estetyczna?

Dział stomatologii jak stomatologia estetyczna koncentruje się na procedurach prowadzących do poprawienia estetyki uśmiechu. Chociaż najczęściej dział ten kojarzony jest z wybielaniem zębów, to jednak warto wskazać, że włącza on też pełną gamę innych procedur.

Z zabiegów stomatologii estetycznej można skorzystać w prywatnych gabinetach dentystycznych, dlatego też są one odpłatne.

Stomatologia estetyczna – popularne zabiegi

W ramach stomatologii estetycznej znajduje się wiele typów zabiegów, które mogą dać natychmiastowy efekt w poprawie wyglądu uśmiechu. Które z nich prowadzone są najczęściej?

  1. Wybielanie zębów

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów estetycznych jest wybielanie zębów. Prowadzi je również klinika stomatologiczna SE+ w Krakowie.

Gabinetowe wybielanie zębów ma wiele zalet w porównaniu z wybielaniem domowym. Przede wszystkim w gabinetach stosowane są znacznie silniejsze środki wybielające, co powoduje, że efekty są również znacznie lepsze.

Obecnie pacjenci mogą wybrać metody jak wybielanie nakładkowe, wybielanie lampą Beyond oraz wybielanie laserowe. Metoda nakładkowa wymaga systematycznego stosowania nakładek – efekty widoczne są po około 2 tygodniach. Z kolei lampa i laser dają natychmiastową różnicę.

  1. Licówki

Aby zęby wyglądały lepiej, można założyć na nie licówki. Najczęściej stosowane są licówki porcelanowe – cienkie płatki z porcelany, które umożliwiają szybką zmianę kształtu i koloru zębów.

Licówki są stosowane między innymi w przypadku znacznych przebarwień na zębach, których nie można usunąć wybielaniem, wtedy, gdy ząb jest wyszczerbiony, spękany, ma nieestetyczny kształt. Mogą one także zniwelować przerwy między zębami.

  1. Bonding

Tańszą alternatywą dla licówek jest bonding, kory wykonuje także klinika stomatologiczna SE+ w Krakowie. To zabieg polegający na odpowiedniej odbudowie estetycznej zęba z użyciem materiałów światłoutwardzalnych, które stosowane są także w leczeniu próchnicy.

Bonding jest tani, lecz wykonana tą techniką odbudowa nie jest tak trwała jak porcelana, dlatego wymaga częstszej wymiany na nową.

Dodatkowe zabiegi poprawiające estetykę zębów

Poza powyższymi zabiegami klinika stomatologiczna SE+ w Krakowie oraz inne gabinety stomatologiczne oferujące zabiegi estetyczne mogą zaoferować swoim klientom dostęp do innych procedur.

Atrakcyjne efekty daje między innymi higienizacja zębów – skaling i piaskowanie, które usuwają osady z zębów. Po takim zabiegu są jaśniejsze, gładsze i lśniące.

W przypadku wad zgryzu oraz ustawienia zębów warto także pomyśleć o leczeniu ortodontycznym, które można prowadzić także z użyciem nowoczesnych aparatów wyjmowanych w formie nakładek.

 

One thought on “Jak poprawić wygląd uśmiechu? Przegląd zabiegów stomatologii estetycznej
  1. Planuje wybrać się na wybielanie zębów u stomatologa. Mam problem co do wyboru metody. Mój dentysta proponuje dwie: beyond whitening oraz wybielanie nakładkowe.
    Która metoda daje lepsze i dłuższe efekty?
    Wymieńcie się proszę doświadczeniami

Dodaj komentarz