Inne

Żaluzje do domu – czy warto? Rodzaje, zalety i wady

Summary

Żaluzje są obecnie rzadziej kupowanymi osłonami okiennymi w porównaniu do rolet. Mają one jednak wielu fanów, którzy doceniają je za ich funkcjonalność oraz za efektowny wygląd. Kiedy warto zdecydować się na żaluzje do okien w domu? Jak zbudowane są żaluzje? […]

Window roller blind on metal pole. Day-night.

Żaluzje są obecnie rzadziej kupowanymi osłonami okiennymi w porównaniu do rolet. Mają one jednak wielu fanów, którzy doceniają je za ich funkcjonalność oraz za efektowny wygląd. Kiedy warto zdecydować się na żaluzje do okien w domu?

Jak zbudowane są żaluzje?

Osłony okienne jak żaluzje powstają z wykorzystaniem lameli umieszczanych na konstrukcji pozwalającej na zmianę ich pozycji.

Dzięki temu, że można ustawiać je na różne sposoby, umożliwiają one również na wpuszczenie do wnętrza części światła lub jego zablokowanie. Można też całkowicie odsunąć je z okna, by je odsłonić, albo zrobić to częściowo.

Montaż żaluzji najczęściej prowadzony jest bezpośrednio przy oknie, ale również mogą być one zamontowane na suficie albo na ścianie przy wnęce okiennej.

Rodzaje żaluzji domowych

Żaluzje do domu można podzielić na różne kategorie pod względem ich budowy oraz materiałów, z jakich są one wykonane.

Pod względem budowy wyróżnia się dwa typy żaluzji:

  • żaluzje standardowe – wyposażone są one w poziomo ustawione lamele, są to najczęściej używane żaluzje w domach
  • żaluzje pionowe, verticale – ten rodzaj żaluzji składa się ze zwisających, pionowych pasków, zwykle używane są one w biurach, firmach

Żaluzje standardowe, poziome, wykonuje się w różnych wariantach pod względem materiałowym. Najczęściej stosowane są obecnie żaluzje aluminiowe oraz żaluzje drewniane. Również można spotkać się z żaluzjami z tworzyw sztucznych jak PCV, które mogą imitować inne materiały jak drewno.

Gdy chcesz kupić wykonane na wymiar żaluzje Lublin to jedno z miast, w którym można zdecydować się na ich zamówienie. Firma przygotuje je wtedy zgodnie z oczekiwaniami klienta w konkretnym wymiarze i wariancie materiałowym i kolorystycznym.

Zalety i wady żaluzji – czy warto się na nie zdecydować?

Przed zdecydowaniem się na zamówienie żaluzji do domu, trzeba będzie wziąć pod uwagę zalety oraz wady takich osłon okiennych. Czy warto się na nie zdecydować? Kiedy natomiast nie będą one zbyt dobrym wyborem?

Zalety żaluzji:

  • Mają atrakcyjny wygląd – odpowiednio dobrane do pomieszczenia mogą sprawić, że nabierze ono eleganckiego wymiaru, dlatego też mogą one wtedy zastępować firanki, a nawet zasłony.
  • Można ustawiać je w wielu pozycjach – atutem żaluzji jest możliwość ustawienia ich w różnych pozycjach, na przykład mogą one blokować światło, wpuszczać je częściowo, ale można też podnieść je całkowicie, by dzięki temu nie blokować naturalnego światła w ogóle.
  • Są proste w montażu – można zamontować je samodzielnie.
  • Sprawdzają się w wielu wnętrzach – można zastosować je w praktycznie każdym pomieszczeniu, również w łazience po dobraniu odpowiedniego wariantu.

Wady żaluzji:

  • Szybko się brudzą – osiadający kurz na żaluzjach powoduje, że mogą one szybko przestać wyglądać atrakcyjnie i są trudne w czyszczeniu.
  • Wysoka cena – w porównaniu do prostych rolet żaluzje związane są z wyższą ceną.
  • Montaż do ściany, sufitu – najczęściej żaluzje montuje się na ścianie albo na suficie, ponieważ są one dość ciężkie, dlatego montaż na oknie nie zawsze jest możliwy.

Gdzie kupić żaluzje okienne?

Obecnie sprzedaż żaluzji okiennych prowadzona jest w wielu firmach. Najlepiej zdecydować się na te wykonane na wymiar, ponieważ będą one wtedy dopasowane konkretnie do okna i można również dobrać ich rodzaj i kolorystykę według własnych oczekiwań.

Zamówienia na żaluzje można składać w firmach działających stacjonarnie – pracownik firmy może przyjechać wtedy i przeprowadzić pomiary. Także można kupować je w sklepach internetowych, a wtedy gotowe osłony są wysyłane pod adres klienta.

Dodaj komentarz