Dom, Ogród, Wnętrza

Prowadnice do szuflad – rodzaje, zakup i ceny

Summary

Prowadnice w szufladach pozwalają na ich łatwe otwieranie i zamykanie. Jakie rodzaje prowadnic są obecnie używane meblach? Gdzie je kupić? Elementy jak prowadnice do szuflad umożliwiają sprawną obsługę mebli wyposażonych w szuflady, na przykład jak biurka, komody czy meble kuchenne. […]

Prowadnice w szufladach pozwalają na ich łatwe otwieranie i zamykanie. Jakie rodzaje prowadnic są obecnie używane meblach? Gdzie je kupić?

Elementy jak prowadnice do szuflad umożliwiają sprawną obsługę mebli wyposażonych w szuflady, na przykład jak biurka, komody czy meble kuchenne. Do wyboru jest wiele typów prowadnic, które mogą być dopasowane do konkretnego mebla pod kątem wymiarów, funkcji, a nawet kolorystyki. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, gdy poszukuje się prowadnic meblowych.

 

Rodzaje prowadnic do mebli z szufladami

W sprzedaży można znaleźć prowadnice do szuflad w zróżnicowanych wariantach pod kątem ich budowy oraz wymiarów. Dodatkowo nowoczesne prowadnice do szuflad mogą zaoferować szereg specjalnych funkcji, za pomocą których można łatwiej z nich korzystać.

 

Najprostsze prowadnice składają się z dwóch elementów wsuwanych w siebie, które pozwalają na wysunięcie szuflady z mebla. Aby szuflada otwierała się, prowadnica może być wyposażona w rolki albo w łożyska kulkowe – wtedy określana jest jako prowadnica kulkowa.

 

Producenci oferujący prowadnice do szuflad mogą zaoferować jednak szeroką gamę modeli w innych konstrukcjach, na przykład jak:

  • prowadnice teleskopowe – dzięki takiej budowie możliwe jest jeszcze pełne wysunięcie szuflady
  • prowadnice z samodomykiem – funkcja tego typu pozwala na łatwiejsze domknięcie szuflady, wystarczy tylko ją lekko popchnąć, aby domknęła się samoczynnie
  • prowadnice push to open – to rodzaj prowadnic, które pozwalają na otwarcie szuflady po jej naciśnięciu, są często używane w nowoczesnych meblach bez uchwytów
  • prowadnice box – pozwalają na wyeliminowane ścianek bocznych w szufladzie

 

Jak dobrać odpowiednie prowadnice do szuflad?

Dobierając odpowiednie prowadnice do szuflad, trzeba będzie uwzględnić wtedy szereg parametrów, by elementy te pasowały perfekcyjnie i jednocześnie pozwalały na wygodne korzystanie z szuflad każdego dnia.

 

Przy wyborze prowadnic do szuflad należy wziąć pod uwagę kwestie jak:

  • wymiary prowadnic – dobierane są one indywidualnie do konkretnej szuflady, a dokładnie do jej głębokości, zatem im głębsza będzie szuflada, tym prowadnica musi być dłuższa
  • sposób działania prowadnic – bardziej płynne w działaniu są prowadnice do szuflad kulkowe, które wyposażone ssą w łożyska kulkowe
  • funkcje prowadnic – dzięki dodatkowym funkcjom prowadnice do szuflad mogą być wygodniejsze w obsłudze
  • obciążenie prowadnic – do tych mebli, w których przechowuje się cięższe przedmioty, na przykład jak produkty w kuchni, zalecane są prowadnice posiadające większy udźwig
  • kolorystyka prowadnic – można dobrać ją pod kątem oczekiwanych walorów estetycznych

 

Zakup i ceny prowadnic do szuflad

Obecnie prowadnice do szuflad w rozmaitych wariantach oferowane są przede wszystkim w sklepach prowadzących sprzedaż akcesoriów meblowych.

 

Sklepy z akcesoriami meblowymi oferują prowadnice od wielu producentów, w wielu wymiarach i z dodatkowymi funkcjami, dzięki czemu można dobrać je łatwo go danego mebla.

 

Ceny za komplet prowadnic meblowych wynoszą od około 8 złotych do ponad 70 złotych w przypadku zaawansowanych modeli z dodatkowymi funkcjami.

Dodaj komentarz