Sport, Fitness, Kulturystyka

Odpowiednie buty w góry – dlaczego są tak ważne?

Summary

Nadeszła zima, czyli idealna pora na krótki urlop dla aktywnych osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku, a niekoniecznie mają ochotę na wyjazd w lato – coraz więcej osób preferuje “zimowe” wakacje. Tatry lub Karkonosze to bardzo częsty cel wakacyjnych podróży, […]

Nadeszła zima, czyli idealna pora na krótki urlop dla aktywnych osób chcących odpocząć od miejskiego zgiełku, a niekoniecznie mają ochotę na wyjazd w lato – coraz więcej osób preferuje “zimowe” wakacje. Tatry lub Karkonosze to bardzo częsty cel wakacyjnych podróży, jednak warto pamiętać, że góry w zimę wydają się zupełnie inne niż w lato. Jeżeli pragniemy zdobywać szczyty w zimowych miesiącach potrzebujemy nie tylko chęci, ale przede wszystkim doświadczenia, niezbędnego wyposażenia i zdrowego rozsądku.

Wychodząc na spacer w górach istotne jest ubieranie wielu warstw, na tzw: “cebulkę”, ponieważ zimą temperatury potrafią dochodzić nawet do -30 stopni! Będziemy potrzebować ciepłej, termicznej bielizny, cienkiej bluzki/bluzy, polaru/swetra i kurtkę oraz spodnie przeciwdeszczowe (Nieprzemakalność jest istotna ze względu na gwałtowne zmiany pogody).

Buty są najważniejsze

Niewłaściwie dobrane obuwie nawet w lato może znacząco utrudniać spacery i być powodem bólu, obtarć, kontuzji oraz złamań. Odpowiednie obuwie np. buty Trespass to podstawowy ekwipunek, w jaki należy się zaopatrzyć aby w pełni wykorzystać wolny czas. Jakie wymagania powinny spełniać?

  • Buty Trespass do trekkingu posiadają twardą podeszwę – w górach najczęściej poruszamy się po nieregularnych ścieżkach i kamieniach o ostrych krawędziach. Twarda podeszwa ma zapewnić komfort dla stóp podczas chodzenia i zapobiegać powstawaniu dziur w podeszwie.
  • Nieprzemakalna powierzchnia – gdy poruszamy się po śniegu nasze buty nie powinny przemakać, gdyż przy mrozie grozi to szybkim odmrożeniem, bólem, a w najgorszym przypadku odmrożenia jest potrzebna amputacja.
  • Buty powinny być wysokie, tak aby chronić kostkę i trzymać ją usztywnioną, co pozwala chronić przed skręceniem.
  • Nasze obuwie przed wyjazdem powinno już być rozchodzone oraz dopasowane do stopy. Zakładanie nowych butów niezałożonych ani razu na wyprawę w góry grozi mocnymi obtarciami, dyskomfortem chodzenia. Doświadczeni himalaiści zabierają w góry tylko buty, które już były wielokrotnie noszone, ponieważ nie spowodują one uszkodzeń skóry i zapewniają komfort.
Dodaj komentarz