Motoryzacja

Jakie są przyczyny zużycia przegubu napędowego?

Summary

Element jak przegub napędowy jest ważnym elementem układu napędowego w pojazdach. Jakie przyczyny mogą świadczyć o jego zużyciu? Głównym zadaniem części jak przeguby napedowe jest przenoszenie momentu obrotowego na koła w samochodzie. Umieszczany jest on do połączenia dwóch komponentów wału […]

Pojazd osobowy w trakcie jazdy

Element jak przegub napędowy jest ważnym elementem układu napędowego w pojazdach. Jakie przyczyny mogą świadczyć o jego zużyciu?

Głównym zadaniem części jak przeguby napedowe jest przenoszenie momentu obrotowego na koła w samochodzie. Umieszczany jest on do połączenia dwóch komponentów wału oraz półosi tam, gdzie konieczne jest przenoszenie siły napędowej pod kątem. Zatem prawidłowo działający przegub napędowy odpowiada za prawidłowe działanie kół pojazdu.

Usterki przegubów napędowych

Podobnie jak inne elementy wchodzące w skład budowy samochodów, także przeguby napędowe mogą ulec uszkodzeniu. Chociaż obecnie konstruowane są one z wytrzymałych materiałów, dlatego nie są tak narażone na usterki jak te stosowane przed laty, to jednak warto wskazać, że również one z czasem przestają pełnić swoją funkcję. Najczęściej usterki pojawiają się na skutek nadmiernego zużycia się przegubów napędowych, które wycierają się, pękają, dlatego nie przenoszą już wtedy prawidłowo siły napędowej. Również przyczyną problemów może być niewłaściwa eksploatacja pojazdów, na przykład gwałtowne skręcanie, buksowanie kół w miejscu. 

Uszkodzeniu mogą ulec też gumowe osłony służące do zabezpieczenia przegubów napędowych, na przykład podczas przejeżdżania po trudnych terenach jak drogi leśne. Guma na osłonach starzeje się też, dlatego może ona przepuszczać zanieczyszczenia powodujące uszkodzeni przegubów. Wtedy spod osłony wypływa olej smarujący, natomiast pod nią mogą przedostawać się wilgoć, piasek i inne zanieczyszczenia.

Jak zapobiegać zniszczeniu przegubów napędowych?

Aby przeguby napędowe mogły służyć na długi czas bez konieczności ich naprawy lub wymiany, należy pamiętać o paru ważnych zasadach:

  • nie ruszaj gwałtownie przy nadmiernie skręconych kołach
  • unikaj sytuacji, gdy koła buksują w miejscu
  • systematyczne sprawdzaj stan przegubów napędowych i ich osłon
  • unikaj jeżdżenia po wyboistych, leśnych terenach
  • nie obciążaj nadmiernie samochodu
  • ładunek na pojeździe rozkładaj równomiernie

Zatem kierowcy prowadzący samochód spokojnie, unikający sytuacji, gdy może dojść do uszkodzenia podwozia, mogą cieszyć się z prawidłowego działania przegubów napędowych na jeszcze dłużej.

Uszkodzone przeguby napędowe – naprawa, regeneracja, wymiana

Gdy przeguby nie działają prawidłowo, najlepiej udać się do dobrego warsztatu samochodowego, który będzie mógł zdiagnozować usterkę, a następnie zalecić właściwe postępowanie. Uszkodzenia przegubów można w pewnym zakresie naprawiać. Elementy te są również poddawane regeneracji, czyli kompleksowym remontom. Gdy jednak stan elementu będzie naprawdę zły, dlatego jego naprawa nie będzie już możliwa, konieczne będzie zakupienie nowego przegubu napędowego.

Naprawa przegubów napędowych

Naprawa możliwa jest głównie wtedy, gdy dochodzi do miejscowego uszkodzenia osłony przegubu napędowego. W takim przypadku przeprowadza się wymianę osłony na nową, aby szczelnie zabezpieczała ona element przed zabrudzeniami i wilgocią. Taka wymiana to zwykle koszt do 200 złotych zależy od marki i modelu pojazdu. Dodatkowo oczyszcza się przegub i nakłada się nowy smar, co poprawia jego pracę.

Regeneracja przegubów napędowych

Gdy kondycja przegubu jest słabsza, lecz nadal nie ma potrzeby wymieniania elementu na nowy, w takim przypadku można wykonać regenerację. Proces ten polega na oczyszczeniu elementów, wymianie poszczególnych komponentów, na przykład łożysk, wyprostowaniu elementów, gdy doszło do ich nadmiernego wygięcia.

Wymiana przegubów napędowych

Jeżeli stan przegubu napędowego jest naprawdę zły, w takim przypadku konieczna będzie wymiana elementu na nowy. To już większy wydatek niż naprawy i regeneracja – trzeba liczyć się z kosztem nawet ponad 500-800 złotych zależnie od posiadanego pojazdu.

Dodaj komentarz