Dom, Ogród, Wnętrza Finanse

Jak obniżyć koszty ogrzewania zimą- zaoszczędź na rachunkach

Summary

Koszty ogrzewania domu w ostatnich czasach drastycznie wzrosły, warto więc pomyśleć co można zmienić w domu, aby rachunki były niższe. Zabezpieczenie domu przed niepotrzebną utratą ciepła to w dzisiejszych czasach konieczność. Z uwagi na rosnące ceny energii warto już dziś […]

Koszty ogrzewania domu w ostatnich czasach drastycznie wzrosły, warto więc pomyśleć co można zmienić w domu, aby rachunki były niższe.

Zabezpieczenie domu przed niepotrzebną utratą ciepła to w dzisiejszych czasach konieczność. Z uwagi na rosnące ceny energii warto już dziś sprawdzić czy da się zrobić coś, aby koszty za ogrzewanie były niższe. Oto garść porad

Zanim nadejdzie zima sprawdź okna i drzwi

To podstawowe czynność które powinno się wykonać przed sezonem grzewczym. To właśnie przez nieszczelne okna i drzwi z domu ucieka ciepłe powietrze. Przegląd okien należy rozpocząć od ich umycia. Umyć trzeba nie tylko szyby, ale również ramy okienne, wyczyścić uszczelki. Jeśli są uszkodzone należy je wymienić jak najszybciej. Przez uszkodzone uszczelki może dostawać się woda co może powodować uszkodzeniem okien podczas mrozów. Uszczelki można zabezpieczyć specjalnymi preparatami, które zapobiegną ich pękaniu oraz zamarzaniu. Zaniedbanie uszczelek spowoduje, że do wnętrza dostanie się wilgoć i zimne powietrze. Najczęściej na uszczelkach na dole okien zbiera się brud i na te właśnie należy zwrócić szczególną uwagę. 

Nie można pominąć również elementów ruchomych w oknach i drzwiach. Należy je dokładnie wyczyścić i nasmarować. 

Czasami można zapomnieć o tym, że okna posiadają regulację. Warto zwiększyć siłę docisku aby uniknąć opadania okien (przez co nie domykają się płynnie). Ponadto lepiej dociśnięte okna będą bardziej szczelne. Ciepło uciekające przez szczeliny może być odpowiedzialne za nawet 20 proc. kosztów ogrzewania. Do drzwi zakupić można specjalne szczotki uszczelniające

Jak wietrzyć dom?

Codzienne wietrzenie jest konieczne dla zdrowia. Warto  to jednak robić w odpowiedni sposób. Lepiej jest otworzyć szeroko okno na 5-10 minut niż tylko uchylić okno na pół dnia. 

Nie susz prania na grzejnikach

Grzejniki lepiej zostawić odsłonięte. Należy zdjąć osłony z grzejników, odsunąć zasłony i firany. Nie należy również  wieszać na grzejnikach prania. Zasłonięty grzejnik nie będzie efektywny. 

Różne pomieszczenia-różna temperatura

Dla dobrego samopoczucia warto ustawić różna temperaturę w pomieszczeniach. W łazience powinno być ciepło (nawet 24C), aby w komfortowych warunkach można było się umyć. W pokojach dziennych wystarczy niższa temperatura czyli 20-21C. Natomiast chodniejszym pomieszczeniem może być sypialnia. Tutaj zaleca się obniżenie temperatury pomieszczenia do nawet 18C. Wydaje się mało, jednak dla komfortu snu taka temperatura jest najkorzystniejsza. Będąc cały dzień poza domem również można spokojnie obniżać temperaturę powietrza. Obecna technologia umożliwia zdalne sterowanie temperaturą. Można również zaprogramować termostaty na określoną godzinę, aby np. po powrocie z pracy było już cieplej w domu. 

Przegląd sprzętów AGD i RTV

Warto dokładnie przejrzeć klasę energetyczną posiadanych sprzętów. Może okazać się, że niektóre z nich są przestarzałe i pobierają dużo energii. Najlepiej już na etapie kupowania sprzętów sprawdzić ich klasę energetyczną. Polecane są A+, A++, A+++. Dobrym pomysłem jest również odłączenia od zasilania sprzętów z których aktualnie się nie korzysta. Nawet te pozostawione w trybie czuwania pobierają prąd generując tym samym koszty. 

Odpowiednie przygotowanie mieszkania do zimy, przegląd okien i drzwi, rozsądne wietrzenie i wyłącznie sprzętów w trybie czuwania pozwala na pewne oszczędności, które z pewnością będą zauważalne.

Dodaj komentarz