Inne

Formowanie rotacyjne – co to jest? Opis, proces i produkty

Summary

Produkcja wyrobów z plastiku może odbywać się różnymi metodami. Wśród nich znajduje się formowanie rotacyjne. Na czym ono polega? Jakie produkty można uzyskać tą techniką? Rotoformowanie – co to jest? Formowanie rotacyjne, znane także jako rotoformowanie albo po angielsku jako […]

Young beautiful girl in white overalls with a tablet in her hands at a plant for the production of sunflower and olive oil. Quality control in production

Produkcja wyrobów z plastiku może odbywać się różnymi metodami. Wśród nich znajduje się formowanie rotacyjne. Na czym ono polega? Jakie produkty można uzyskać tą techniką?

Rotoformowanie – co to jest?

Formowanie rotacyjne, znane także jako rotoformowanie albo po angielsku jako rotomoulding, to proces produkcyjny stosowany do wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych. Jest to technika podobna do odlewania, ponieważ w trakcie procesu produkcyjnego roztopione tworzywo sztuczne jest obracane wewnątrz formy, aż całkowicie pokryje jej wewnętrzną powierzchnię. Dzięki temu można uzyskać pożądany produkt.

Jakie maszyny używane są do rotomouldingu?

Do formowania rotacyjnego wykorzystuje się specjalistyczne maszyny, które pozwalają na obracanie w nich form wypełnionych tworzywem sztucznym. Maszyny tego typu są zautomatyzowane, co usprawnia prowadzenie całego procesu produkcyjnego. Takie maszyny dostarcza firma orex-rotomoulding.pl, która w swojej ofercie posiada wiele modeli, między innymi maszyny typu karuzela, maszyn do długich i wąskich produktów czy maszyny o średnicy nawet do 5000 mm do produktów okrągłych.

Jak przebiega proces formowania rotacyjnego?

Proces formowania rotacyjnego obejmuje następujące etapy:

  1. Przygotowanie formy – na początku przygotowuje się formę odpowiadającą konkretnym produktom, jakie mają być wykonane w maszynie do rotoformowania. Forma jest zwykle wykonana z metalu lub kompozytów.
  2. Załadowanie tworzywa sztucznego do formy – w kolejnym kroku tworzywo sztuczne w postaci granulek jest umieszczane w formie.
  3. Podgrzewanie formy – potem forma jest podgrzewana, co powoduje roztopienie tworzywa sztucznego. Istnieje też możliwość dostarczania roztopionego już tworzywa do maszyny.
  4. Obracanie formy – forma umieszczona w maszynie do formowania rotacyjnego jest obracana jednocześnie w wielu kierunkach. Dzięki temu można równomiernie rozprowadzić je na wewnętrznej powierzchni formy.
  5. Chłodzenie formy – po określonym czasie, gdy tworzywo pokryje wnętrze formy, jest ona schładzana. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie gotowego kształtu produktu.
  6. Wyjęcie produktu z formy – na koniec produkt jest wyjmowany z formy. W razie potrzeby jest on dodatkowo obrabiany.

Jakie produkty powstają przez rotoformowanie?

Produkty wykonane przy użyciu formowania rotacyjnego mogą przybierać różne formy. W zależności od projektu mogą one różnić się rozmiarem, kształtem, liczbą warstw i złożonością. Za pomocą formowania rotacyjnego często produkuje się duże zbiorniki, pojemniki i kontenery, kajaki oraz łódki, wyposażenie placów zabaw, na przykład zjeżdżalnie, części samochodowe i meble ogrodowe, aby wspomnieć o paru z nich. Za jego pomocą można również tworzyć produkty o skomplikowanych kształtach, w tym części z wewnętrznymi wgłębieniami albo produkty zawierające zatopione w sobie elementy, które dodaje się na etapie produkcji. Ze względu na dokładne pokrycie ścianek formy w procesie formowania rotacyjnego można uzyskać produkty o wysokiej jakości, które cechuje wysoka wytrzymałość i trwałość

Dodaj komentarz