Biznes, Firma, E-biznes Budownictwo Dom, Ogród, Wnętrza

Czym jest sygnalizacja PPOŻ i kiedy jest ona konieczna?

Summary

Systemy sygnalizacji pożaru, czyli inaczej sygnalizacji PPOŻ zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo w razie pojawienia się zagrożeń. Pojęcie jak sygnalizacja PPOŻ odnosi się do specjalnego rodzaju systemu, który umożliwia podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w razie zagrożenia pożarowego. Czym dokładnie są tego typu systemy? […]

Systemy sygnalizacji pożaru, czyli inaczej sygnalizacji PPOŻ zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo w razie pojawienia się zagrożeń.

Pojęcie jak sygnalizacja PPOŻ odnosi się do specjalnego rodzaju systemu, który umożliwia podwyższenie poziomu bezpieczeństwa w razie zagrożenia pożarowego. Czym dokładnie są tego typu systemy? Jakie elementy wchodzą w ich skład?

 

Czym jest sygnalizacja PPOŻ?

Systemy Sygnalizacji Pożaru, w skrócie określane również jako SSP albo SAP, są rodzajem systemów, których zadaniem jest:

  • wykrywanie
  • sygnalizowanie
  • powiadamianie
  • sterowanie

 

W związku z tym sygnalizacja PPOŻ pozwala na realizację szeregu zadań podczas pojawienia się zagrożenia pożarowego. Dzięki temu zapobiega szybkiemu rozprzestrzenianiu się pożaru oraz umożliwia sprawną ewakuację osób.

 

Budowa Systemu Sygnalizacji Pożaru

Systemy służące do sygnalizacji pożarów składają się z wielu współpracujących ze sobą elementów. Zaliczają się do nich:

 

Centrala – jest ona określana również jako CSP. Stanowi ona główny element systemu, za pomocą którego sygnalizacja PPOŻ jest możliwa do prowadzenia. Zajmuje się ona stałym odbieraniem danych z urządzeń oraz wykonuje operacje polegające na sterowaniu oraz sygnalizowaniu, gdy pojawi się zagrożenie.

 

Czujki – za ich pomocą możliwe jest wykrywanie zagrożeń, na przykład zaliczają się do nich czujki jonizacyjne, czujki optyczne do dymu, czujki płomienia, czujki ciepła.

 

Moduły systemu – za ich pomocą możliwe jest sterowanie oraz monitorowanie urządzeniami, które współpracują z systemem sygnalizacji pożaru. Pozwalają one między innymi na uruchamianie sygnalizacji, przekazywanie sygnału do straży pożarnej, uruchomienie urządzeń jak klapy oddymiające, wyłączenie urządzeń, które mogą powodować rozprzestrzenianie się pożarów, uruchomienie tryskaczy oraz innych urządzeń gaśniczych.

 

Sygnalizatory – za pomocą tych elementów możliwe jest sygnalizowanie zagrożenia za pomocą światła oraz dźwięku.

 

Ręczne ostrzegacze pożarowe – określane także jako ROP. Zadaniem tych elementów jest ręczne zasygnalizowanie pożaru przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku. Elementy te rozmieszczane są w różnych miejscach.

 

Kiedy stosuje się systemy sygnalizacji pożaru?

Sygnalizacja PPOŻ wykorzystywana jest w różnych obiektach, gdzie celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w momencie pojawiania się zagrożeń.

 

Stosowanie tego typu systemów jest niezbędne w obiektach użyteczności publicznej przeznaczonych dla większej liczby użytkowników oraz w obiektach o większej powierzchni, na przykład w obiektach produkcyjnych, przemysłowych, rozrywkowych, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej.

 

Kompleksową realizacją systemów sygnalizacji PPOŻ zajmuje się obecnie wiele firm, które mogą zapewnić klientom fachową obsługę w tym zakresie. Zajmują się one projektowaniem systemów bezpieczeństwa, doborem odpowiedniego wyposażenia oraz jego instalacją.

 

Gdy zatem konieczna jest sygnalizacja PPOŻ, warto zdecydować się na pomoc firmy, która specjalizuje się w przygotowywaniu tego typu systemów sygnalizacyjnych.

Dodaj komentarz