Agregaty tynkarskie – jak działają i kiedy warto je stosować?
Summary
Tynkowanie jest jedną z prac wymagających odpowiedniej precyzji oraz właściwych warunków. Aby je przyspieszyć, coraz częściej wykorzystuje się agregaty tynkarskie. Co warto o nich wiedzieć? Agregat tynkarski – co to jest? Urządzenie określane agregatem tynkarskim służy do przygotowywania oraz do […]
Tynkowanie jest jedną z prac wymagających odpowiedniej precyzji oraz właściwych warunków. Aby je przyspieszyć, coraz częściej wykorzystuje się agregaty tynkarskie. Co warto o nich wiedzieć?
Agregat tynkarski – co to jest?
Urządzenie określane agregatem tynkarskim służy do przygotowywania oraz do nakładania tynków na powierzchnie. Tynki, które szykowane są z użyciem agregatów, nazywane są tynkami maszynowymi.
Agregaty tynkarskie to urządzenia zasilane elektrycznie, które wyposażone są w silnik elektryczny oraz w układ pneumatyczny. Wymagają również podłączenia do źródła wody, która jest niezbędna do przygotowania mieszanki tynkarskiej.
Obecnie w użyciu znajdują się różne typy agregatów od wielu producentów, na przykład agregaty Małek – znanej polskiej marki zajmującej się ich dostawą.
Budowa agregatu tynkarskiego
Urządzenie jak agregat tynkarski składa się z kilku współpracujących komponentów, które odpowiadają za jego pracę. Zaliczają się do nich przede wszystkim:
- rama agregatu
- układ wodny z pompą
- układ sprężonego powietrza
- mieszarka wyposażona w pompę ślimakową
- kocioł zasypowy wraz z podajnikiem
- motoreduktory – używane do mieszarki, pompy, podajnika
- układ sterowania
Dodatkowo agregat tynkarski obejmuje wąż, którym doprowadzana jest gotowa mieszanka do tynkowania do lancy wraz z pistoletem. Pracownik trzyma ją w ręku, dzięki czemu może on nakładać gotowy tynk bezpośrednio na podłoża.
Jak działa agregat tynkarski?
Zasada działania agregatu tynkarskiego jest bardzo prosta, dlatego też urządzenia te znalazły szerokie zastosowanie podczas prowadzenia wielu prac, nie tylko tynkarskich, lecz też podczas przygotowywania wylewek lub nakładania innych zapraw.
W pierwszej kolejności konieczne jest umieszczenie suchej mieszanki tynkarskiej w kotle zasypowym urządzenia. Następnie jest ona przekazywana za pomocą podajnika do komory, gdzie mieszana jest z wodą w odpowiednich proporcjach.
Gotowa zaprawa, która jest dokładnie wymieszana, jest następnie tłoczona przez pompę do węża urządzenia, a potem do pistoletu natryskowego.
Nakładanie tynków możliwe jest za pomocą strumienia powietrza, który przekazywany jest z układu powietrznego w urządzeniu. Podczas nakładania tynków można regulować jego strumień za pomocą odpowiedniego ustawienia dyszy.
Taki system działania wykorzystują także agregaty Małek, które wyróżniają się wysoką wydajnością i sprawnością pracy.
Kiedy najczęściej stosowane są agregaty tynkarskie?
Ze względu na swój sposób działania agregaty tynkarskie są obecnie używane w wielu firmach specjalizujących się w tynkowaniu. Dzięki temu mogą one oferować swoim klientom szybkie i sprawne tynkowanie maszynowe.
Agregaty tynkarskie są powszechnie stosowane w przypadku większych inwestycji, między innymi przy budowie osiedli mieszkaniowych, biurowców, obiektów użyteczności publicznej czy obiektów komercyjnych. Wykorzystanie agregatu znacznie skraca wtedy czas tynkowania.
Również agregaty używane są w celu wykończenia domów jednorodzinnych – pozwalają na szybkie i tanie otynkowanie powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych budynków, w tym elewacji, czyli ścian zewnętrznych, a także wewnętrznych ścian i sufitów.
Warto też wskazać, że agregaty tynkarskie, w tym agregaty Małek, pozwalają na używanie różnych typów tynków, między innymi cementowych, cementowo-wapiennych, akrylowych, gipsowych, a także innych typów materiałów w formie suchych zapraw oraz gotowych zapraw, dzięki czemu mogą być używane także do wykonania innych prac. Przykładowo można wykorzystać je do wykonania wylewek podłogowych.